Dojarka to urządzenie znacznie ułatwiające pracę w gospodarstwie mlecznym. Umożliwia mechaniczne dojenie krów, dzięki czemu można w ciągu zaledwie jednej godziny wydoić około siedmiu zwierząt. Nowoczesne gospodarstwa powinny zaopatrzyć się w takie dojarki, ponieważ pomagają zwiększyć produkcję wyrobów mleczarskich, a także zapewniają bezstresowe dojenie krów oraz dbają o ich higienę.
Współczesna technologia zapewnia mniej stresogenne dojenie tymi urządzeniami niż gdybyśmy mieli wykonywać to manualnie. Ewentualne naprawy nie są problemem, bo w każdej chwili można dokupić potrzebne części do dojarek, a producenci najczęściej gwarantują także ich serwis. Jednak najrozsądniej jest prawidłowo dbać o swoją dojarkę tak, aby naprawy nie były jak najdłużej potrzebne, a urządzenie działało bez zarzutu, zapewniając rolnikowi i jego zwierzętom bezawaryjną, szybką i przyjemną pracę.
Mycie dojarek przewodowych
Innowacyjne dojarki przewodowe Westfalia są wyposażone w specjalne myjnie z idealnie pasującymi do nich środkami myjąco-dezynfekującymi. Energooszczędne automaty myjące zapewniają utrzymanie całej instalacji w nieskazitelnym stanie. Instalacja jest sterylna i czysta, dzięki czemu można produkować surowe mleko najwyższej jakości. Mycie, płukanie i dezynfekcja odbywa się automatycznie i gwarantuje dokładne oczyszczenie wszystkich podzespołów mających kontakt z mlekiem.
Właściwe podciśnienie w dojarce
Ważne jest sprawdzanie podciśnienia w dojarce przewodowej. Po włączeniu pompy właściwe podciśnienie w tego rodzaju dojarce powinno być na poziomie około 50 kPa. Należy mieć na uwadze fakt, że nieprawidłowe podciśnienie może powodować uszkodzenia gruczołów mlecznych oraz zwieraczy strzyków, a to w konsekwencji może doprowadzić do zwiększenia się komórek somatycznych.
Regularna wymiana elementów roboczych
W dojarkach przewodowych niezwykle istotna jest regularna wymiana wszystkich elementów roboczych. Systematycznie trzeba wymieniać między innymi gumy strzykowe, ponieważ to one mają bezpośredni kontakt z wymieniem. Po określonym czasie gumy te zaczynają tracić swoje właściwości, stają się coraz mniej elastyczne i gorzej dopasowują się do strzyków podczas dojenia. Gumy, które pozornie wydają się ciągle dobre, ale są już zużyte mają zły wpływ na zdrowie wymienia. Jeśli zwlekamy z ich wymianą, to powierzchnia gumy staje się porowata i trudna do umycia. W licznych zagłębieniach zniszczonego elementu zaczynają gromadzić się niebezpieczne patogeny, które mogą wywołać zapalenie wymion. Zawsze wymieniaj cały komplet gum strzykowych. Zaleca się wymienianie ich co 2500 udojów.